Jdi na obsah Jdi na menu
 


Havanský psík

20. 6. 2006
Toto plemeno žilo na Kubě po řadu století jako psík příslušníků vyšších společenských vrstev. Jsou čilí, inteligentní, chápaví, obvykle neagresivní, ale někdy prý nedůvěřiví k cizím lidem. Patří do skupiny bišonků. Francouzské slovo „bichon“ znamená chlupatý pejsek. Soudí se ovšem, že mohlo vzniknout také ze slova „barbichon“, což znamená vousatý.
 
Název

Francouzky: Bichon Havanais; anglicky: Havanese; česky: Havanský psík, Havanský bišonek;

Historie plemene

Spory panují nejen o původu havanského psíka, ale všech bišonků. Havanský psík je snad potomkem bišonka, kterého na Kubu přivezli z Kanárských ostrovů španělští kolonisté. Mohl ale také přijít z Itálie s tamními námořníky, a pak by vznikl z boloňského psíka nebo maltézáčka. Třetí teorie je složitější. Emigranti ze severoitalské Emilie měli dovézt boloňské psíky do Argentiny. Ti se tu křížili s nějakými menšími pudly. Někteří potomci těchto spojení se dostali do Karibské oblasti a na Kubě se z nich vyvinuli dnešní havanští psíci. Abychom se mohli mezi těmito názory rozhodnout, potřebovali bychom důkazy, ale právě ty nám scházejí.Dnešní havanský bišonek tedy vznikl na Kubě, ze staršího typu, známého jako blanqvito de la Habana.

Byl chován a zbožňován v honosných domech aristokratických Kubánců po celé 18. a 19. století. Na přelomu 20. století došlo ke změně módy, zálib, zájmů a vlivů, takže havanský bišonek zmizel z přepychových vil, ale byl přijat v mnohem skromnějších domech. Po příchodu Castrova režimu v roce 1959 začal postupně z Kuby mizet a dnes je na Kubě poměrně vzácný. I přesto však chov na Kubě neskončil úplně a během celého 20. století zůstal bišonek mazlíčkem a oblíbeným psem kubánských rodin.

Dalo by se říci, že kubánští emigranti žijící v USA zachránili budoucnost havanského psíka a jejich prostřednictvím také američtí chovatelé, manželé Goodaleovi. Americká chovatelka Dorothy Goodaleová se dozvěděla o existenci havanského psíka a začala pátrat po informacích o tomto plemeni v novinách, aby tyto malé psy získala. Podařilo se jí najít přistěhovalecké rodiny, od nichž získala šest havaňáčků s rodokmenem. Byla to jedna fena se štěňaty a mladý nepříbuzný pes. O něco později našla dalších pět psů od Kubánců. Její první chovná linie havanských psíků se objevila v roce 1974 a měla úspěch mezi dalšími chovateli. V roce 1979 paní Goodaleová se svým manželem založila Americký klub pro havanské psíky a v roce 1991 Kennel Club USA uznal havaňáka jako samostatné plemeno.


 

Současnost

Poměrně rozporné údaje o havanském psíkovi panují doposud i v Evropě. Pravda je taková, že havanský psík je v Evropě vzácný a stojí ve stínu svých oblíbených příbuzných, kterými jsou maltézáček, bišonek frisé, coton de Tulear. Jsou vidět častěji na výstavách a také štěňata se obstarávají mnohem lépe. Přesto i v ČR existují chovné stanice, které toto plemeno chovají a lze předpokládat, že se jejich chov rozroste. I proto, že mají výhody oproti ostatním bišonkům v jednodušší péči o srst, menší náročnosti na údržbu, ale hlavně v barevné rozmanitosti, kterou se odlišují od jiných plemen. Celosvětově je havanský psík vzácným plemenem.

Povaha

Vlastnostmi se víceméně shoduje s ostatními bišonky: je milý, přátelský, hravý a pánovi velmi oddaný. Stejně jako oni má raději teplo než zimu a dokáže se přizpůsobit každé situaci. Povaha havanského psíka je snadno ovladatelná. Jeho mimořádná inteligence a krásná různobarevná srst mu přinášejí neustálou popularitu a oblibu jako rodinného společníka a kamaráda. Pro příliš malé děti vhodným společníkem není, ale pro děti školního věku je už výborným kamarádem, díky kterému se snáze učí zodpovědnosti a péči o svěřené zvíře. Podílí se na životě rodiny a nevyhýbá se žádné činnosti doma ani venku. Dobře se snáší s příslušníky vlastního plemene i s jinými psy. Ve své podstatě je tento psík pohyblivý, temperamentní a obratný. Rychle se učí a rád pro vás něco dělá – ne nadarmo se dříve používali jako cirkusoví psíci. Toto plemeno je velice citlivé na tón vašeho hlasu a nadáváním nic nezmůžete, jenom tím psa zbytečně zraníte. Někteří jedinci by rádi štěkali více, než je nutné. Co nejrychleji je to odnaučte, než se z toho stane zvyk.


Vzhled

Malý psík s dlouhou srstí bez podsady. Hlava plochá a široká, střední délky, s úzkým plochým čenichem, nůžkovým skusem. Oči větší, tmavé, mandlového tvaru. Uši zavěšené, zašpičatělé, široko nasazené, dodávají hlavě hranatý tvar. Havanský psík je statný, silné konstituce, téměř hranatého tvaru, se zakulaceným hrudníkem a vtaženými slabinami. Končetiny má rovné, suché, s podlouhlými tlapkami. Ocas vysoko nesený, ve tvaru biskupské hole, s dlouhou srstí. V závislosti na jeho od přírody šťastné povaze má havanský psík překvapivě lehký krok a pružnou chůzi.

Srst je přiléhající, hebká a dlouhá 10-18 cm, nikdy nedorůstá až k zemi, na koncích mírně zvlněná s typickým perleťovým nádechem. Povolena je jakákoli barva nebo kombinace barev, vzácnější barva je čistě bílá. Nejčastější barvou je barva krémová, bílokrémová. Všechna zbarvení jsou však přípustná, ale v některých zemích není uznána černá.Od ostatních, převážně bílých bišonků se snadno odliší podle tmavších barev srsti a dlouhou mírně zvlněnou srstí. Ve srovnání s rovněž podobným shi-tzu má výrazně delší nos a méně hladkou srst.Kohoutková výška 22 – 29 cm (ideální výška je 25- 27 cm), délka těla mírně přesahuje jeho výšku v kohoutku. Havanský psík váží v rozmezí 3 až 6 kg (standard FCI přesnou váhu neuvádí), ale nesmí být vyšší než 6 kg.

Péče

Srst havanského bišonka potřebuje mnoho péče. Havanský psík je plemeno s dlouhou hedvábnou srstí a abychom se mohli těšit pohledem na krásně vypadajícího havaňáčka, je nutné se o jeho srst pravidelně starat. Důležité je nenechat srst zplstnatět, tomu zabráníte pravidelným česáním a kartáčováním, je nutné ji pravidelně minimálně 2x týdně pročesávat. Srst nevyžaduje střihovou úpravu (zastřihávání nebo trimování jsou zakázány). Havanský bišonek nelíná – odumřelé chlupy nevypadávají ze srsti, ale zůstanou během kartáčování v kartáči. U výstavních jedinců je povoleno zastřihnutí pouze tlapek dokulata. Je také povoleno zastřižení vousu a srsti, která spadává přes oči, ale upřednostňují se jedinci s dlouhými vousy a dlouhou srstí na hlavě. Vzhledem k převládajícím tmavým barvám je na něm méně vidět špína, ale hodí se pouze pro držení v bytě. Havanský psík je poměrně zdravé plemeno, které netrpí žádnými chorobami. Pouze je potřeba věnovat větší péči o uši, aby se netvořili záněty zvukovodu.

Výživa

Co se týká výživy malých plemen, tedy i havanského psíka, spotřebují sice v celkovém měřítku menší množství krmiva než psi velcí, o to větší však mají nároky na kvalitu krmiva a přesné dávkování. Jejich tělesný vývoj je rychlejší, dospívají dříve (ve věku do 9 měsíců) a tím se jednotlivé životní fáze relativně zkracují, čemuž musí odpovídat i jejich výživa. Požadavky na výživu a obsah některých základních stavebních látek i celková kalorická potřeba a podíl základních živin se v jednotlivých fázích růstu a vývoje výrazně liší. Zvolíte-li kvalitní krmné granulované směsi, jako je např. krmivo značky ProPac, vašemu pejskovi v zásadě nebude nic víc chybět, samozřejmě za předpokladu že mu zajistíte čerstvou vodu, dostatek pohybu a lásky.

Využití

Standard vystihuje havaňáka jako ideálního zástupce společenského plemene, které dosud není přešlechtěné a uchovalo si dobré vlastnosti výchozích plemen. Ve své podstatě je tento psík pohyblivý, temperamentní a obratný. Má průměrnou potřebu pohybu. Procházky třikrát, čtyřikrát denně jej plně uspokojí, na druhou stranu zvládne i namáhavější túru. Máte-li chuť s havanským psíkem něco podniknout v oblasti poslušnosti nebo obratnosti, pak vás tento pejsek nezklame.

Chov

Havanský psík se v naší republice odchovává ve dvou klubech. V Klubu chovatelů málopočetných plemen psů a Klubu chovatelů havanských psíků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zplstnatělý

(Jana kokrdová , 6. 1. 2021 11:49)

Potřebuji vědět,jak se zbavit zplstnatělé části ???

havanský bišonek

(Manzden@seznam.cz, 18. 10. 2009 6:35)

Prosím o radu v kterém týdnu štěněte je dobré dávat obojek a vodítko jsem začátečník,literaturu o štěňátka čtu,ovšem konkrétně co v kterém týdnu má štěně se učit jsem nikde nenašla.Děkuji

havanaceek

(Monnie, 30. 10. 2008 19:48)

prave jsne si poridili fenecku havanacka za 4000...pejsek je uzasany hravy..doporucuju

HAVANAC

(MIREK, 25. 3. 2008 11:42)

Potrebuju znat ceny . Zjistuji to pro kolegu.ADRESA-ERANGO@centrum

s tím souhlasím

(Mončííí, 16. 3. 2008 16:40)

Lenka: konečně pořádné slovo, já to vím taktéž z praxe, jako myslím, že ho sháním..

Nesouhlas!

(Mončííí, 16. 3. 2008 16:38)

odpověď pro(Taky anonima): já nesouhlasím, to snad ani dříve nebylo tak drahý, ty se možná pohybuješ v měřítku, tak jak najdeš na netu informace, ale hledej odpovědi v praxi. Já nikde neviděla bezpapíráčka za 8tis.NIKDY! nejvíce za 6 tisíc, jako tak jsem neviděla papíráčka za 17tisíc, vidím nejčastěji 9-10tisíc, když nemají chovnou stanici, ale našla jsem kolikrát i 7tisíc! A chovná stanice 10tisíc pejsek, 15tisíc fenka.. Někde 12tisíc a někde 15tisíc bez rozdílu na pohlaví..

Jsou drazí, ale ne tolik!

Cena

(Mončííí, 16. 3. 2008 16:35)

pisek: podle toho kde. najdeš s pp většinou pár tisíc pod 10tis., ale v chovných stanicích většinou těch 15tis., bez PP do 5tis. ;))

Nemohu souhlasit

(Lenka, 8. 3. 2008 12:57)

Nemohu souhlasiz anonymem. Myslím si, že se cenách Havaňáčků moc nevyzná. Štěňátko havanského psíka lze (i naočkované a odčervené) bez PP pořídit od 2500 - 6000 Kč a s PP od 8 000 - 15 000 Kč, dražší jsem nikdy neviděla. Vím to, protože právě Havaňáčka sháním a mám projito poměrně dost izerátů.

Havansky psik

(minísek, 1. 3. 2008 12:19)

havansky psik je to nej plemeno do bytu to vam rikam mam ho doma a jmenuje se Flop je uza a spolecenky

neurazet!!!!!!

(jana, 20. 2. 2008 16:34)

Pokud je tu nekdo komu se tento druh psa nelibi tak at sem ani nechodi!!!Proc toho psa urazite laskave jdete nekam a nechodte sem a nic takoveho hrozneho jako treba:tem pes se mi nelíbi a je hnusny radsi ma... . tak to si piste laskave jinam!!!

ahoj

(star, 19. 2. 2008 13:56)

sdfgtttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt

Havanský psík

(Janule, 16. 2. 2008 15:29)

Ahojky lidicky mam strasne reda toto plemeno protože nepouští srst a je akorat do bytu hodlám si ho pořídit :-)I povaha mi vyhovuje:-)))

odpověď pro(Taky anonima)

(Anonim, 13. 2. 2008 19:29)

Záleží na tom v jakém je stavu.Jestli je s Pp a jestli je odčervený,naočkovaný a očipovaný!Cena za štěně bez Pp je asi tak 8 tisíc!!
Cena štěněte s Pp asi 15-17 tisíc korun

je to poměrně drahý pejsek

pisek

(ANONYM, 10. 2. 2008 20:14)

prosim vas nevi nekdo kolem jaky ceny se pohybuje cena havajskeho psika???

Pěkné

(Pája, 10. 2. 2008 19:02)

ahojky mě se to moooooooooooooc lííííííííííííííbííííííííííí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!!!!!!!§

(no name, 2. 2. 2008 14:56)

dik moc za tyto informace,ale mohlo by tady byt vic obrazku.... budem mit takovyho psa.

§§§§§§§§§§§§§§§§§

(Helena, 22. 7. 2007 21:22)

Pisatelé duchaplných textů- prosím bez hrubek!!!!!

hmmmmmm ?

(natália, 24. 5. 2007 19:09)

Mne sa to nelúby týto psi su škaredy ale mám rada napríklad býglou alebo zlatých retriverou ale takýchto psou nie

=) =-)ˇ

(jajaaaaaaaaaa, 24. 8. 2006 12:27)

ja krasne ale mohli by tu bejt aj nejaky krizenci

:-)

(jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj:-), 7. 8. 2006 14:35)

Mas to hezky ale mohli by tu bejt naký obrasky.