Jdi na obsah Jdi na menu
 


správné hračky

20. 6. 2006

ObrazekK tomu ovšem musíme štěně vhodnou hračkou vybavit, v jiném případě se o to postará sám, což ale žádný páníček neuvítá s nadšením. Nehledě na to, že i pokud obětujete starou bačkoru, jen těžko příště vašemu pejskovi vysvětlíte, že ta nová na hraní není. Vybíráte-li tu správnou hračku ve specializovaných (zvířecích) obchodech ještě není vyhráno. I toto má svá určitá úskalí na která je potřeba se zaměřit. Na co tedy při výběru nezapomenout?

Materiály

Hračka by měla být vyrobena z pevného materiálu tak, aby ji pes nemohl během několika málo minut rozkousat. Ale nesmí být ani tak tvrdá, že by mohla psa poranit při rozkousání (např. pevné, lámavé umělé hmoty). Pes dokáže hračku s dlouhou vytrvalostí a intenzitou žvýkat, proto musí být vyrobena ze zdravotně i hygienicky nezávadného materiálu, který je pro tyto účely určen. Zároveň nesmí být složena z několika dílů, které by pes mohl jednoduše oddělit a spolknout (to platí i pro oblíbené pískací hračky). Povrchová úprava hraček nesmí být taková, aby se z ní při žvýkání uvolňovaly toxické látky (a buďte si jisti, že se žvýkání nevyhnete). Nevhodné jsou pro psa také hadrové hračky, které záhy rozžužlá a roztrhá.

Velikosti

I velikost plemene je rozhodující při výběru vhodné hračky. Každý pes má jinou velikost tlamy a je potřeba dbát na to, aby hračku kterou vyberete, nemohl váš pes spolknout. Většina hraček je totiž vyrobena z nestravitelného materiálu. Malému plemeni ovšem nepořídíme nic těžkého či velkého, není účel aby hračku vláčel stěží za sebou, vůbec by jej nezaujala. Většina psů má ráda hru s míčkem, ale nikdy nedávejte svým psům míčky příliš malé, které mohou například při chytání ""v letu"" snadno spolknout. Oblíbené mezi psy jsou také speciální pískací hračky, ale u větších plemen je dobré je využívat pouze jako pomůcku při výchově psa, protože tyto hračky jsou většinou z měkkého materiálu, pes je může roztrhat a některé části spolknout, což pro něj rozhodně není zdravé. Také si uvědomte, že tyto hračky vyluzují zvuky, které mohou být nepříjemné vám, i když vaše štěně z nich má obrovskou radost.

Tvary

Ač se vám to může zdát zanedbatelné, i tvar hračky je při výběru velmi důležitý a ne vše je vhodné pro každého. Především nesmí mít hračka ostré hrany a nevhodný tvar hračky se může psovi také snadno vzpříčit mezi zuby.

Žvýkací hračky

Mezi hračky lze zařadit i žvýkačky pro psy. Jsou také velice oblíbené, zvláště u štěňat, která velmi ráda žvýkají a zároveň jim to usnadňuje výměnu zoubků. Tyto žvýkačky jsou vyrobeny ze surové kůže, ve všech možných tvarech, velikostech, ale také různých chutí, aby byly pro psy přitažlivé. Některé žvýkačky také obsahují látky, které odstraňují zubní kámen a mají čistící účinky. Je tedy jen na vás, abyste svému pejskovi vybrali takovou žvýkací hračku, která mu nejvíce vyhovuje velikostí a chutí. Tyto pochoutky by však pes neměl dostávat příliš často, protože většinou nejsou přínosem k vyvážené stravě, ale používejte je spíše jako odměnu při výcviku.

Výběr je veliký a z takového množství jistě vyberete nejen hračky pro štěňata, ale oblíbené jsou také u dospělých či starších psů.