Jdi na obsah Jdi na menu
 


Budeme mít štěnátka

3. 7. 2006

VÝŽIVA FEN

V současné době je trh dostatečně zásoben plnohodnotnými granulovanými směsmi, nepřeberným množstvím vitamínových a minerálních doplňků od různých výrobců, a proto se s problémy z nedostatku jakýchkoliv složek potravy setkáváme zřídkakdy. Kvalitní výživou matky dosáhneme dobré životaschopnosti, zdraví a růstu mláďat. Podváha matky zapříčiňuje menší schopnost zabřezávat, nedokonalý vývoj plodů, ztížené porody pro slabé porodní stahy a málo životaschopná štěňata. Opačným příkladem mohou být obézní matky. U těch se setkáváme díky nadměrnému ukládání tuku se sníženou motorikou (nedostatečné stahy) a přerůstáním štěňat. Potřeby březích fen na výživu jsou závislé na plemeni, velikosti, početnosti vrhů a vývojové fázi plodů. Když si vezmeme obrovskou variabilitu mezi plemeny psů, uvědomíme si, že nemají mezi obratlovci obdoby. Jejich váha u dospělého jedince je od 0,5 kg až po 120 kg.
V prvních 5 týdnech se potřeby březích fen příliš neliší od nebřezích fen. Do této doby je celkový růst plodů pozvolný, vyvíjí se především orgánové soustavy. Pokud má fena v tomto období optimální hmotnost, tak krmnou dávku neupravujeme. Dostačující je krmení 1x denně krmivem s obsahem bílkovin 26%. V první polovině březosti by fenka neměla přibírat na hmotnosti.

Druhá polovina březosti. Od 5. týdne začíná intenzivní růst plodů. Pro zajímavost dáme srovnání:
40. den březosti má plod 30% porodní hmotnosti, zatímco 50. den už mají 75% porodní hmotnosti. Proto začátkem 2. poloviny březosti každý týden přidáme desetinu krmiva navíc. Krmení vícekrát denně nebude vůbec na škodu, protože se zmenšuje prostor pro orgány v dutině břišní a vyhneme se přetížení zažívacího aparátu objemem krmiva.
Výživa fen při porodu. Příprava k porodu je často provázena nechutenstvím feny a to 12 až 24 hodin před porodem, zpravidla se chuť k žrádlu vrací do 24 hodin po ukončení porodu. I když feny nejeví zájem o krmivo, musíme jim zabezpečit neomezený přístup k čerstvé vodě. Pro co nejrychlejší návrat chuti k jídlu, jim jídelníček zpestříme o vývar, nebo granule přelijeme teplou vodou. Optimální hmotnost feny v tomto období by měla být vyšší až o 25%.
Výživa kojících fen. Produkce mléka je velmi náročná na potřebu energie a živin. Mateřské mléko by měla štěňata dostávat do 4. týdne stáří. U fen s průměrným počtem mláďat ve vrhu byla stanovena následující kritéria, která by měla zabezpečit optimální průběh kojení:
1. týden po porodu……………..krmit fenu v dávce 1 až 1,5 násobku záchovné dávky nebřezích fen
2. týden…………………………2 násobek
3. až 6. týden……………………2,5 až 3 násobek
4. týden ………………………...přechází štěňata na tuhou stravu

U mnohočetných vrhů nebo u fen se zdravotními problémy přikrmujeme štěňata mléčnými náhražkami a v co nejranější době je převedeme na tuhou stravu.
Výživa fen při odstavu. Odstav řídíme podle kondice matky. Čím lepší kondice, tím pozdější odstav. Kojení regulujeme na 3x denně, ke konci 1x denně. Vracíme se ke krmení směsmi, které mají do 26% bílkovin.
Přeji Vám mnoho chovatelských úspěchů, aby se Vám narodila pěkná a zdravá štěňátka a aby jste měli spokojenou psí maminku.