Jdi na obsah Jdi na menu
 


I pejsek jednou zestárne....

3. 7. 2006

Značnou roli hraje i příslušnost k plemeni, neboť některá plemena jsou k obtížím s konkrétními tělesnými funkcemi náchylnější.
Příjem potravy může ve vyšším věku komplikovat také opotřebení chrupu a nižší výkonnost zažívacího traktu, která způsobuje pomalejší průchod krmiva následně vede k zácpám. Vyprazdňování je pro psa mnohdy obtížné a bolestivé. V takovém případě obvykle stačí upravit velikost a složení krmné dávky, především vyloučit kosti a větší kousky potravy, které by pes mohl pozřít nerozkousané. To by ostatně mělo být u starého psa samozřejmostí. Vhodné je také opětovné rozdělení krmiva do dvou až tří dávek denně - jako zamlada.Pokud se však ve stolici objeví krev, je to varovný signál a majitel by měl se psem co nejrychleji navštívit veterináře, který určí příčinu. Stárnutí a tím i zhoršování tělesných funkcí se může projevit buď tloustnutím nebo naopak hubnutím psa. Většina psů má sklon spíše k tloustnutí. Právě to však mají do značné míry na svědomí majitelé, kteří psovi tolerují mnohdy nadměrnou chuť k jídlu, především však při krmení nezohledňují klesající fyzickou aktivitu svého psa. U starého psa se totiž prodlužuje doba, kterou tráví spánkem, a vzhledem k věku se také značně snižuje chuť k větší aktivitě. Ne však chuť k přijímání potravy. Nejrozumnějším řešením je přejít na jiný typ krmiva. Hotová krmiva pro starší psy obsahují méně bílkovin (18-22 %), málo tuku (7-9 %), zato více vlákniny (přibližně 5 %), která usnadňuje trávení a podporuje vyprazdňování. Navíc vyvolává pocit nasycenosti, aniž by dodávala nadměrné množství využitelné energie. Speciální krmiva bývají zpravidla označena jako Less active nebo Lite.

Pokud pes onemocní nebo dojde ke zhoršení funkcí některých tělesných orgánů, je jednou z metod léčby také úprava výživy. O ní se však musí poradit majitel s veterinářem, který na základě diagnózy doporučí vhodný stravovací režim. Vhodně zvolená dieta s upraveným poměrem všech složek je prostředkem k předcházení komplikacím a zhoršování stavu.Obézní pes nemusí být vždy jen starci pes. Nejčastěji bývá obezita způsobena nekázní psa a hlavně jeho majitele, který neodolá smutným pohledům, a kromě příliš plné misky psovi dopřeje ještě část vlastního oběda i večeře. Obezita pak bývá příčinou mnoha zdravotních komplikací a onemocnění (např. onemocnění srdce). Jediným, zato však účinným řešením, je zakoupení kvalitního krmiva určeného pro tuto životní fázi a důsledné dodržování doporučeného dávkování.
Obrazek