Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hodně úspěchů a políbení od múzy :o)

budeme bodovat. Podle kvality a originality až 300 bodíků :o)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Historie psa

(Kittunka, 12. 11. 2006 8:17)

HISTORIE PSA

Když se řekne „pes“, každému se okamžitě vybaví nejlepší přítel člověka, který člověka provází již od předhistorické doby. Z tehdejších psů se vyvinulo nepřeberné množství plemen a typů psů, jež mají různá využití – od typicky domáckých typů až po honiče, kteří vymetou každé křoví.

Všichni ví, že pes se vyvinul z vlka. Dokazují to také nálezy a vykopávky z dob, kdy začalo existovat něco jako pes. Naproti tomu jsou psovi podobné lišky, hyeny a brazilští psi. Ti však nemají s naším dnešním psem nic společného, jen částečnou podobu. Nedají se se psem ani křížit.

Na základě archeologických nálezů a bádání je zjištěno, že v době kamenné existovaly 3 typy psů:
1.) Pes rašelinní (pozůstatky byly nalezeny v ložiscích rašeliny),
2.) Pes Inostrancevův (podle nálezce),
3.) Pes Putatinův (rovněž podle nálezce).

Pes rašelinní:
Lebky těchto psů byly nalezeny na Sibiři, v západní Evropě a v evropské části Ruska. Jeho prapředkem byl šakal. Za potomky tohoto psa jsou považovány dnešní plemena: lovecká lajka, čau-čau, špic, pinčové a teriéři.

Pes Inostrancevův:
Evropský a asijský vlk jsou považováni za předky tohoto typu psa. Na základě tohoto psa vznikla silná plemena jako např. dogy, mastifové, bernardýni a podobná velká a silná plemena. Tento typ psa se ve své době využíval k ochraně stád, lovu velké zvěře apod.

Pes Putatinův:
Tento typ psa je znám nejméně z důvodu nedostatku dochovaných nálezů. Ví se však, že jeho předkem je evropský vlk. Lebka tohoto psa je velmi podobná lebce psa Inostrancevova, je však kratší a má delší obličejovou část. Za jeho potomky se považují pes dingo, některé lajky a orientální páriové.

V době bronzové na scénu přichází pes bronzový a tzv. pes popelnicový. Pes bronzový již člověku pomáhal s hlídáním stád. Jeho prapředkem jsou ovčáci evropského původu. Popelnicový pes je nejspíš kříženec psa rašelinního a bronzového. Za jeho potomky považujeme všehny druhy loveckých psů.

Dnešní pes je výsledkem všelijakého křížení, domestikace a umělého výběru. Změnil se také typ nervové činnosti psa. Mnoho z dnes již nepotřebných instinktů zaniklo, zdomácněním však vznikly instinkty nové.

Toť vše z historie nejlepšího přítele člověka, psa.

Body

(Viggen, 1. 9. 2006 14:26)

poslány

Péče o štěne stručně a jasně 6 část

(Romule, 21. 8. 2006 12:45)

Základy péče o štěňátko


Je jasný, že na péči o žádné plemeno neexistuje žádný přesný návod k péči proto nehledejte zbytečně stohy příruček a literatury o plemeni shih-tzu,nebo labrador =DDDDD! Samozřejmě, že se dozvíte mnoho užitečných rad, historii plemene a další zajímavosti, ale každý chovatel i majitel má na vše poněkud odlišný názor, tipy i triky:-)))
Proto se na vše informujte především u chovatele u kterého jste si štěňátko pořídili pokud je to skutečný ,"profík" pomoc a radu Vám nikdy neodmítne!!!Několik málo rad a tipů na péči o štěňátko

1).Než-li se definitivně rozhodnete pro plemeno shih-tzu- zjistěte si o něm co nejvíce informací
- přečtěte si o něm něco, navštivte chovatelskou stanici, případně i některou výstavu- ať víte - do čeho jdete:-)
Shih-tzu je ideální rodinný společník, je veselý, oddaný a plný lásky, nenáročný na prostor a stravu, s velmi exkluzivním a poutavým zjevem- který však stojí mnoho péče a úsilí. Uvědomte si, že shih-tzu se nenarodí s nádhernou srstí až na zem a mašličkou na hlavě a nestačí ho 1x za měsíc vykoupat a ,,hrábnout" do něj hřebenem- ale pokud ho takového chcete mít- stojí to pravidelnou péči a především Váš čas!!!

2).Vše jste zvážili - neodolali jste kouzlu tohoto tibetského dárce štěstí a máte štěňátko doma
- je důležité, aby jste se, alespoň pár dnů novému členu rodiny maximálně věnovali a byli s ním doma- musí se rozkoukat, prozkoumat své nové teritorium a také se seznámit se svou novou ,,smečkou":-)))
Není dobré si štěňátko přívézt domů, strčit ho do ohrádky nebo místnosti, tam ho nechat zavřené a jít si v klidu do práce. Vím, že je to těžké, ale pár dní dovolené se Vám v tomto případě vyplatí!!!
Štěňátku určete jeho místečko- dejte mu tam jeho pelíšek,polštář či dečku, misku s vodou či napáječku a hračky.

Péče o štěne stručně a jasně 5 část

(Romule, 21. 8. 2006 12:45)

Také určete místo jeho toalety- přejete-li si, aby pejsek chodil na noviny či savé podložky. Upozorňuji, že je to velmi výhodné- ušetříte si tím nejen čas, ale v případě špatného počasí i sprchování zablácené srsti! /naši pejsci chodí na toaletu jak doma, tak venku- což je ideální kombinace!/
- vše chce čas a trpělivost-
nečekejte, že ten tvoreček bude chodit od začátku jen a jen na místo-které jste mu určili Vy! Rozhodněte se čím budete pejska krmit. Zda zůstanete u formy a značky krmení jako chovatel, nebo si najdete vlastní systém.
Každopádně na denních dávkách je potřeba ze začátku zůstat, spravidla je to ve věku 8-10týdnů - 3x denně. Postupně omezíme na 2x denně, u čehož můžete zůstat- nebo zvolíte jen krmení 1x denně, což však doporučuji nejdříve v 6ti měsících věku.

O formě a možnosti krmení bych se ráda rozepsala:
Ideální je v dnešní době opravdu vytrvat a pejska krmit jen a jen granulemi- dostane v nich vše potřebné, je to opravdu kompletní a vyvážená forma krmení- ušetříte tím hromadu času a především peněz. Pokud se pro toto rozhodnete, nepodceňujte výběr a značku krmení. Na trhu existuje bezpočet výrobců českých i zahraničních, v tomto případě se nevyplácí šetřit každou korunu- co ušetříte na nekvalitním krmivu to vrazíte do veterináře- a to mi věřte!!!

Akce hypermarketů - typu 10kg granulí za 100,-......je sice lákavé,ale............. Opravdu špičková a kvalitní krmiva zahraničních značek jsou například: Eukanuba, Pro Plan, Royal Canin- u těchto značek počítejte s opravdu nemalou finanční částkou za 1kg krmiva.

Rozumný poměr kvality a ceny najdete například u značky ACANA či BOSCH.
Z českých výrobců- vřele doporučuji značku FITMIN! Výběr a názor si musí udělat každý sám. Pozor ještě na vybraný typ krmiv- všechny značky mají několik druhů krmiv od štěňat až po seniory a light verze krmiv, takže vybírejte úměrně stáří a velikosti pejska!

Péče o štěne stručně a jasně 4 část

(Romule, 21. 8. 2006 12:44)

Další variantou jsou psí konzervy. Je to pro pejska určitě chutnější a voňavější forma stravy a každopádně jím pohrdne jen málokterý- nutno dodat, že je to ten nejdražší typ krmení. Zase existuje spousta značek a výrobců- českých i zahraničních a ne každá z nich je ta nejoptimálnější- ale v případě obměny- či odměny.....pejska - vřele doporučuji!

Posledím a nejstarším druhem je vaření - různých druhů masa, zeleniny, kombinace atd.....časově velmi náročné a ne zrovna nejlevnější, ale pro pejska velmi chutné a oblíbené:-) Samozřejmě musím zmínit i různé poruchy trávení, potravinové alergie atd. Není to sice tolik rozšířené, nicméně stát se to může. Každý pejsek má jiné zažívání a co v pohodě stráví jeden, může druhého pomalu ,,zabít" pozor na to, někteří pejsci špatně snáší např. konzervy či vařené maso- mají průjmy nebo potom zvrací. Existuje i potrav. alergie, kdy pejsek nestráví například hovězí či drůbeží granule.... v těchto případech je, ale nutná rada a podrobné vyšetření u veterináře! V případě jakýchko-li problémů s trávením či zažívacími problémy Vašeho pejska je nutná pomoc veterináře- neberte to NIKDY na lehkou váhu!
A jak to chodí u nás? Pejsky rozmazlujeme, to pořád dokola opakuji a nejinak je tomu v krmení. Naši pejsci jedí 1x denně-večer. Rozhodla jsem se pro kombinovanou formu stravy- v poměru 1/3 vařeného masa /především drůbeží-srdíčka,žaludky,křídla,stehýnka/+vařené zeleniny a 2/3 vlhčených granulí do vývaru z masa / v současnosti je to značka Royal Canin, ale značky časem měníne- nemáme rádi stereotyp/- pejskům tato strava maximálně chutná a dostanou v ní vše potřebné- občas ještě krmnou dávku ochutíme buď těstovinami či rýží a velmi často ovesnými vločkami.Jsem toho názoru, že v jídle je pes zkrátka masožravec a nic mu neudělá větší radost než kus dobrého masíčka! Ale jak říkám.....každý se musí rozhodnout sám co je pro něj a jeho psa nejoptimálnější:-)


3). Socializace, venčení, učení na vodítko
Dopřejte štěňátku čas na zžití se s Vámi, postupně ho zvykejte i na venkovní prostředí, začněte i s chůzí na vodítku- nejdřív se mu to asi nebude líbít, ale vytrvejte, za každý úspěch a a pokrok odměňujte nejen hlasem, ale i dobrůtkami - i obyčejný piškot schovaný v kapse a darovaný po zásluze - dělá divy!!! Ze začátku se vydejte na procházku na nějaké klidnější místo a když to bude zvládat, pomalu ho zvykejte i na ruch ulice či města- obzvláště chystáte-li se svého šicího krasavce vystavovat- nepodceňujte tento výcvik!!! Nečekejte, že pokud bude váš šicánek ležet do 6ti měsíců doma na polštáři a pak ho vytáhnete do kruhu- bude se vystavovat jako ostřílený profík!!! V případě budoucí výstavní kariéry ho zvykejte na hodně velký ruch nejen ulice, ale i velkých prostor- například v hale na vlakovém nadráží- či všude jinde, kde se zdržuje velké množství lidí. Ideální je i postupně zvykat pejska na dotyky cizých lidí a ostatní pejsky, nejlépe před první výstavou navštivte i nějakou nanečisto, vyzkoušejte si reakci štěňátka, okoukněte výstavní postoj a po zkončení výstavy si dejte zkušební kolečko v kruhu!!! Vyplatí se Vám to!

Péče o štěne stručně a jasně 3 část

(Romule, 21. 8. 2006 12:43)

4). Návyk na koupání, fénování, česání a pravidelnou péči o srst,drápky a uši,štěňátko učte nejlépe denně zvykat si na česání- byť Vám to na zpočátku krátkou srst přijde zbytečné!!! Na půl roce už ho k tomu budete jen těžko přemlouvat!!! Nemusí to být nijak zvlášť dlouhé a úmorné rozčesávání. Nejprve si štěňátko berte na klín a učte ho na dotyky Vaší ruky v kombinaci s česáním- časem mu dojde, že je to příjemné a bude to brát jako formu hlazení a odměny a bude šťastný za Vaší péči.
Neberte česání jako týrání!!! Týrat ho budete, když mu srst necháte splstnatět!!!Koupání od 2měsíců osobně provádím 1x za 2-3 týdny a postupně tyto intervaly zkracuji od 4.měsíce koupu pejsky 1x týdně.....ale zase záleží na typu srsti i kůže pejska a Vašem názoru- každý si musí najít ten svůj optimální interval mezi koupáním- obzvlášť u výstavních jedinců- neberte návyk na koupání a následné fénování na lehkou váhu!!!Čím dříve začnete - tím lépe!Výběr vhodné kosmetiky také nepodceňujte, a to jak u výstavních, tak domácích mazlíčků. Spousta lidí i dnes v době, kdy je ohromný výběr veterinární kosmetiky, používá na své pejsky - kosmetiku lidskou- u hladkosrstých plemen- v tom nevidím extra problém, ale u dlouhosrstých či přecitlivělých jedinců to není zrovna ideální. Chlupy i pokožka psů mají totiž naprosto jinou strukturu než vlasy a mám zkušenost, že vlasové kondicionéry udělají na chlupech větší zlo, nežli koupání bez kondicionéru!Samozřejmě, že každý pejsek je jiný- má jinou srst i pokožku a každý majitel si musí sám vyzkoušet co bude nejideálnější. Základem je šampón- nejlépe antiparazitní-prevence nikdy neuškodí a opravdu kvalitní kondicionér- oplachový nebo bezoplachový.Všem mým zákazníkům pořád opakuji, že opravdu kvalitní kosmetika, šetří jejich čas, nervy pejska/který pak nemusí trpět úmorné rozčesávání/ a také jejich peněženku-nemusí pak tak často navštěvovat psí salón a žádat o rozčesání plsti v srsti-což není zrovna levná služba! V naší stanici i salónu používáme opravdu nejprofesionálnější a nejprestižnější značky světových kosmetik- vyzkoušeli jsme spoustu výrobků a značek- a nemohu říct, že pouze 1 jediná je ta nejlepší na světě, a pak také co nemá jedna značka- vyrabí druhá atd.

Péče o štěne stručně a jasně 2 část

(Romule, 21. 8. 2006 12:40)

Co se česání a rozčesávání týká- základem je pravidelná péče, kvalitní kartáče a hřebeny a také rozčesávače.
Jak často česat- to je opět individuální, já osobně češu pejsky denně nebo obden. Je sice pravda- že čím častěji češete- tím více srsti vyčešete- což není dobré, ale osobně mám zkušennost s tím, že když své pejsky nečešu 3-4 dny- srst je natolik plstnatá, že pak vyčešu ještě větší množství srsti a pejsci navíc trpí hodinové rozčesávání. (Naši pejsci totiž netráví celé dny v klecích či ohrádkách, ale volně si hrají v bytě a běhají po zahradě, takže 4 dny nečesání.....to u nás moc nejde)Vždy je dobré srst před česáním navlhčit rozčesávačem anebo alespoň kondicionérem zředěném vodou- SRST NIKDY nečešte SUCHOU! Mezi výstavami udržujte nejlépe trošku mastnější- buď používejte mastný kondicionér, či do koupele a oplachu přidejte olej-norkový, prvosenkový- dle Vašeho výběru. Ochráníte tak srst proti lámání, přesušení a hlavně- plstnatění- mastná srst sice přitahuje špínu a prach, ale pro zachování kvalitní, lesklé a hladké srsti je olej nepostradatelný!!!
Pokud balíčkujete- olej je naprosto nezbytný!!! O balíčkování by se dala napsat celá kapitola- osobně balíčkování neprovádím- pejsci si spolu hrají a balíčky by si navzájem okousali a otrhali. Je však pravda, že balíčkováním se dá dosáhnout vysoce kvalitní a hlavně stejnoměrně dlouhé srsti....i když ne každému pejskovi a každé srsti balíčkování prospěje....vše je opět individuální a každý musí vyzkoušet co se mu osvědčí nejlépe!!!

Je důležité rozčesávat srst kartáčem- nikoli hřebenem- tím by jste chlupy vytrhali- kartáč by měl být na konci bez kuliček, které srst zbytečně trhají. Hřebenem lze jen pro kontrolu srst na závěr pročesat a také nám slouží k česání hlavy. Srst na hlavě svazujeme minimálně do 1 culíčku. Osobně dávám přednost minimálně 2 culíčkům. Zrovna tak je ideální svazovat srst vousů. Existuje velké množství a rozličné typy metod - vyvazování srsti na hlavě a vousech- zrovna tak spousta typů gumiček- pokud v tomto směru potřebujete poradit- zeptejte se nás.

O výstavní úpravě srsti- by se dala napsat samostatná sáhodlouhá kapitola....kterou však do budoucna na našich stránkách určitě najdete spolu s návody a fotografiemi:-)

Péče o štěne stručně a jasně

(Romule, 21. 8. 2006 12:36)

Naprostou samozřejmostí je také péče o uši, oči, drápky a anální žlázky!!! Připravte se na to nejen vy, ale hlavně Váš pejsek- nejsou to žádné hrůzné ,,operace" -takže na to štěňátko zvykejte hned od začátku, aby pochopilo, že se není čeho bát!!! Oči ošetřujeme pravidelně - denně- čistíme oční okolí kvalitními přípravky zakoupenými u veterináře, čistíme důkladně chloupky v okolí očí- obzvlášť u jedinců se sklony k slzotoku- do sucha vytíráme- při rezavění očního okolí- existuje mnoho přípravků k odstranění těchto skvrn!

Uši kontrolujeme cca 1x týdně a při každém koupání- existuje velké množství opravdu kvalitních čističů, které je dobré používat- mají jednak čistící schopnost a jednak protizánětlivé složky, spousta pejsků trpí opakovanými záněty- proto kontrolu uší nezanedbávejte. Velmi doporučuji i vytrhávání přebytečných chloupků ve kterých se zachytává ušní maz- není dobré vytrhávat chloupky úplně a ouška takřka ,,oholit"- pro pejsky je to pak velký nezvyk- a mohou si pak uši škrábat. Ale velké množství chloupků - taktéž není dobré! Existují i ušní pudry, které vytrhávání usnadňují a je pak bezbolestné!

Stříhání drápků je u každého pejska individuální- některému je potřeba zastříhávat každé 2 týdny- jinému to stačí i za 6měsíců!!! Každopádně přerostlé drápky pejskům způsobují velké komplikace- špatnou a bolestivou chůzi, drápek si může i bolestivě zatrhnout či ulomit- takže POZOR na to. U světlých drápů je viditelné tzv. lůžko, takže stříhání je bezproblémové, u tmavých drápů si musíte dávat velký pozor, aby jste pejska do lůžka nestřihli!!! Dobré je zachovat ideální délku- jsou i extrémy, když majitelé stříhají drápky až do lůžek nebo těsně za ně- což osobně nevidím ráda.

O péči o anální žlázky se neustále přu s chovateli i veterináři- na toto téma totiž existuje spousta rozlišných názorů.
Já jsu zastánce toho , že pokud je pejsek zdravý, má kvalitní stravu a žádné zažívací potíže- sekret z análních žlázek se průběžně a automaticky vylučuje spolu se stolící a není potřeba dělat tu žádné ,,lékařské" zásahy. Já osobně toto vidím u svých pejsků- kteří nemají v tomto směru žádné potíže. Zásah a vyprazdňování análních váčků provádím až v tom případě, že má pejsek sklony k ucpávání těchto žláz- což se projevuje tzv. sánkováním, anebo i podivným posedáváním mezi chůzí, či nervózním kousáním se u zadečku či zádech- v tom případě musíme pejskovi ulevit. Existují jedinci, kteří k tomuto mají vrozené dispozice a trpí ucpáváním- někdy je zatím i opravdu špatná životospráva.

Pokud si s pravidelnou péčí o srst, drápky, uši, oči a anální žlázky nevíte nebo nebudete vědět rady - není nic jednoduššího nežli se obrátit na odborníky- PSÍCH SALÓNů a úpraven je po celé ČR již bezpočet =)))))))))))
tak to je asi vše =))))

Péče o štěne stručně a jasně

(Romule, 21. 8. 2006 12:35)

Jelikož se mi to tam nechce vložit rozdělím to na dvě části ta první je začátek a ta druhá(pod ní) je konec

body

(Viggen, 23. 7. 2006 16:24)

posílám.....

body

(Viggen, 23. 7. 2006 16:24)

posílám.....

body

(Viggen, 23. 7. 2006 16:23)

posílám.....

Americky kokrspaniel

(Lolly, 8. 7. 2006 20:26)

Aj napriek tomu ,že šteniatko Amerického kokeršpaniela má už od mlada jemné črty v tvári ako malé nevinné stvorenie - opak je pravdou.

Je to temperamentný psík, ktorý vyžaduje pravidelnú starostlivosť ( vyčesávanie srsti, ošetrovanie očí a uší). Už od mala má v sebe príliš veľa energie, ktorú netreba podceňovať a pravidelne mu dopriať prechádzky, ktoré by sa časom nemali stať len malou rutinou na vykonanie potreby, alemali by psíkovi umožniť dostatočný pohyb a to nie len z pohľadu šťastne pobehujúceho psa, ale aj zo zdravotných dôvodov. Obľubuje časté ( aj niekoľko hodinové) prechádzky. Ak si myslíte, že jedna hodinová prechádzka toto plemeno dokáže vyčerpať natoľko, že pre ten deň už máte hotovo, tak sa mýlite . Prídete domov, psík si oddýchne a o hodinu je pri Vás s otázkou v očiach, kedy sa pôjdete prebehnúť. Samozrejme si teraz myslíte, že to asi trochu preháňam, lebo ak už ste majiteľom spomínaného plemena a Váš psík je zosobnením kráľa ( kľudný v byte, von stačí urobiť len to načo sa tam chodí možno trošku očuchať okolie či sa za ten čas čo ste boli s ním vonku nič nezmenilo a hneď domov) " Pozor". Na tomto mieste Vás musím upozorniť na možnú, možno už aj začínajúcu alebo už aj v pokročilom štádiu rozvinutú obezitu. Preto by ste sa mali zamyslieť nad tým, či práve Váš psík neváži viac ako je únosne pre neho samotného a hlavne bedrové kĺby, ktoré pri nadváhe silno trpia. Prehliadnutá malá obezita Vás stojí teraz len častejšie prechádzky, prípadne využiť sklony a povahu psíka, s radosťou aportovať veci, ktoré mu budete hádzať. Vy sa pri tom veľmi nenabeháte a psíka to prebehne dostatočne ale " POZOR " tu Vás musím opäť varovať.!!!!

Ak ste si až teraz uvedolmili, že Vášmu psíkovi by nieaké tie kilá zhodiť nezaškodí, nepreháňajte to.

Labrador

(Lolly, 8. 7. 2006 20:24)

Labrador, je jedno z najobľúbenejších plemien na svete.
Je to inteligentný, učenlivý, poslušný, priateľský, nikdy nie agresívny psík, adaptabilný, ochotný prispôsobiť sa akémukoľvek spôsobu života.
Je považovaný za ideálneho rodinného psa, využívaný ako spoločník pre osamelých ľudí, ako sprievodca pre nevidiacich, pomáha sluchovo postihnutým občanom i terapeutom v nemocniciach.
Vyhľadáva drogy, výbušniny a iné nebezpečné látky a neoceniteľná je i jeho pomoc u záchranárov.

Čo potrebuje Váš labrador k šťastnému životu?


- Základom jeho šťastného života je more lásky. Má veľmi vyvinutý zmysel pre rodinu, a preto jeho najväčšou túžbou je tráviť čo najviac času s milovaným pánom a jeho svorkou (rodinou).Byť súčasťou domácnosti to je to, čo naozaj chce. Je dokázané, že až 95% labradorov je závislých na svojich majiteľoch.

- Labrador potrebuje každodenný pohyb, dlhšiu prechádzku, alebo inú zmysluplnú činnosť (neoceniteľnáje záhrada s možnosťou výbehu).

- Labrador sa musí cvičiť tak isto ako aj iné plemená psov. Jeho výcvik však musí byť plný lásky a pochopenia. Násilím psíka zlomíte a už nikdy Vám nebude dôverovať a bude sa Vás báť.
Preto každý, i keď malý úspech treba odvďačiť pohladením a pamlskom.

- Kvalitná strava je samozrejmosťou. (ľudská strava do jeho misky nepatrí).

- Neustály prístup k miske s čistou čerstvou vodou.

- A nakoniec zodpovedného veterinárneho lekára, ktorý Vám výjde v ústrety vždy, keď ho budete potrebovať.

Ak ste i po prečítaní tejto stránky presvedčení, že labrador je pes práve pre Vás, neváhajte, a zaobstarajte si ho. Predtým si však prosím prečítajte stránku, S PP alebo bez? ( prečo si kúpiť labradora radšej s PP "preukazom pôvodu", ako bez PP).
Skôr, ako Vaše nové šteniatko prekročí prah Vášho domu, je nutné zaobstarať niekoľko dôležitých vecí. O tomto všetkom sa dozviete na stránke: Máme doma šteniatko

P.S.>>> Toto su moja artefakty zozbierane z internetu !!! Nie je to len okopirovane !!!

RE: Pesani se predstavují-kolie

(Viigen, 15. 6. 2006 15:19)

Dobré, ale kdybych nevěděla co to kolie je, težko bych si ji představila :o)

BODOVÉ OHODNOCENÍ: 150 b.

Pesani se predstavují-kolie

(luci.zajacova, 15. 6. 2006 13:24)

Je inteligentní,věrná typu dlouhosrstá kolie.Musí mít dostatek čerstvého vzduchu a pohybu..Jeí dlouhá srst vyžaduje pravidelnou péči,min.1x¨x týdně.Je vhodná jako pastevecký pes,ale může se chovat i v bytě.Má ráda děti a rada si hraje.