Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přoč si lidé pořizují pejska?

14. 7. 2006

Lidé odpovídají různě na otázku : "Proč jste si vlastně pořídili psa ?". Někdo hledá společníka , někdo si pořizuje psa , protože chce zajistit skutečnou nebo zdánlivou ochranu svoji osoby či svého majetku. Potřeba psa může vycházet i z jiné pracovní či zájmové činnosti. Do této oblasti patří mimo jiné psi lovečtí , pastevečtí nebo pracovní. Ty poslední jsme zvyklí spíše označovat jako služební. Pro určitou skupinu lidí je chov psů koníčkem, jako pro někoho jiného sbírání známek nebo pěstování bonsaí. Občas někdo z nás psa zdědí . Někdy se stane, že smutný ztracený pes se k někomu přidá a pak se dá říci, že si člověk nepořídí psa, ale pes člověka. Původní záměr se v průběhu doby velmi často změní. Z hlídacího psa se stane pes, kterého jeho majitel s láskou hlídá, z chovné feny se stává zvíře chovací, které využívá klín a náruč všech členů rodiny.

každém případě znamená pes v domácnosti velkou změnu. Najednou je tu někdo, kdo si klade značné nároky na náš čas, naši pozornost a do jisté míry i na naši peněženku. Náhradou za další povinnosti, které mohou být v dnešní uspěchané době nepříjemně náročné , získáváme strašně moc. Je tu živý tvor, který nás má rád takové, jací jsme a bez ohledu na výši našeho platu . Radostně nás vítá a je mu úplně jedno, jestli jsme mu včera večer neřekli dobrou noc tím správným způsobem či zda jsme práci odevzdali v určeném termínu. Pes dbá o kondici svého pána, protože jej nutí bez ohledu na špatné počasí jít ven a na procházku .Pes znamená i řadu nových přátel. Slečna, která by si normálně mladého muže ani nevšimla , s ním ochotně naváže hovor v okamžiku, kdy se přátelit začnou i jejich psi. Čekárny na střediscích a poliklinikách občas naplňují starší lidé, kterým sice zdraví slouží dobře, ale návštěva lékaře je pro ně jednou z mála možností, kdy si mohou s někým popovídat. Majitel psa většinou podobnými problémy netrpí. Místa, kde se psi venčí jsou zároveň místy, kde spolu hovoří jejich lidé. Zcela zvláštní kapitolu tvoří vztah dítěte a psa. Pes je pro ně kamarádem a zároveň nedocenitelným výchovným prostředkem. Tam, kde dítě vyrůstá bez sourozenců, může čtyřnohý přítel předejít problémům tak zvaných jedináčků. Dítě, které musí zůstat samo doma , se ve společnosti psa nebojí. Dítě, které je doprovázeno venku při hrách psem, je daleko méně vystaveno nebezpečí hrozícímu od lidí s nepříjemnými sklony . Fenka se štěňaty udělá pro výchovu k rodičovství daleko víc, než několik roků školní přípravy. Vyrůstající generace má hodně povinností a rodiče v zájmu budoucnosti svých ratolestí velké požadavky. Na dnešní děti je toho prostě moc. Škola, znalost cizích jazyků, práce v domácnosti za pracovně vytíženou matku nebo otce a také je třeba vidět v televizi všechny seriály a další pořady, aby se jednomu spolužáci nesmáli. I ten nejpřísnější rodič a dokonce i vysmívající se spolužák ale většinou uznají, že se psem je nutno jít ven a z tohoto důvodu i lecos zanedbat. Velkou roli může pes hrát v životě dítěte s psychickými či zdravotními potížemi. Dokonce se touto tak závažnou problematikou zabývá obor, krásně nazvaný canisterapie - léčba pomocí psa.

O tom, jaké radosti člověku držení psa přinese, by se daly psát dlouhé romány. Stejně obsažná by ale byla i literární díla popisující jaké nepříjemnosti pes svému člověku může způsobit. Majitele čekají loužičky , které na těch nejméně vhodných místech zanechává čtyřnohý průtokový ohřívač ve tvaru psího miminka. Stejně nepříjemné jsou občas se vyskytující rozkousané předměty denní potřeby . Radost nikomu neudělá psem přečtená knížka a to zvláště v případě, kdy je půjčená od psy nesnášející tchýně. Nepříjemným překvapením mohou být nečekaná štěňata fen a útěky psů za čtyřnohými láskami . Každodenní procházka se psem přestává být radostnou záležitostí v okamžiku, kdy je dvacet stupňů pod nulou a před hodinou nám byl vytržen zub moudrosti. Pes přesto ven jít musí. To všechno a ještě řadu dalších možností by měl zvážit každý, kdo se myšlenkou na psa zaměstnává. Většina majitelů psů ale určitě potvrdí, že té radosti je víc než problémů. Případné nepříjemnosti se časem stávají veselými příběhy, které majitelé hříšníků s trochou nostalgie ale i pýchy vyprávějí.

Pokud si někdo kupuje novou pračku nebo televizi, přemýšlí většinou nad jejich technickými vlastnostmi ( bude dobře prát ? bude dobře hrát ?), velikostí (vejde se mi do bytu ?) nebo cenou ( mám na koupi i provoz ?) . Při koupi psa někteří lidé neuvažují nad ničím. Prostě si přinesou štěně a teprve následně zvažují problémy, které při takovém čtyřnohém přírůstku v domácnosti určitě nastanou . Někdy se nový majitel s potížemi, které vlastně ani nečekal, vyrovná bez problémů. Mohou ovšem nastat situace, které ho zaskočí. Nevyhovující pračku nebo televizi lze v lepším případě prodat, v horším vyhodit . Pes je živý tvor a podobné zacházení obtížně snáší a určitě si je nezaslouží. Se svým člověkem ochotně prožívá dobré i zlé a nestane-li se nic mimořádného putuje s ním životem dlouhou dobu. I z tohoto důvodu je dobře předem vše, co se nového člena rodiny týká, zvážit.

Každý, kdo přemýšlí nad tím, že si opatří psa , by se měl sám sebe zeptat, proč to vlastně dělá.

Na první pohled se může tato otázka zdát být zcela zbytečná. Chci psa, tak si ho koupím a proč bych měl či měla sám před sebou toto přání zdůvodňovat. Určitě nikomu neuškodí, když se nad svými důvody trochu zamyslí. Pokud někdo z nás hledá ve psovi ochránce, přítele nebo jej potřebuje k výkonu svého povolání či nějaké další činnosti, určitě není důvod, proč mu koupi psa rozmlouvat. Daleko horší je to tam, kde je pes tou poslední kapkou, která má doplnit náš image. Máme krásný dobře zařízený dům nebo byt, pěkné auto, chatu ale ještě by to něco chtělo. Což takhle nějaké právě módní plemeno ? Přesně to nám k dokonalosti chybí. Pokud zájemce o psa uvažuje tímto způsobem, najde na našem trhu celkem pestrou nabídku, z které si může vybrat. K dostání je mnoho typů psů sádrových, velcí i malí psi plyšoví a občas se najde i krásná bronzová soška. Rozhodně pro něj ale není vhodný pes , který žere, štěká, chce chodit ven a chce mít člověka, který ho bude mít rád a kterého může mít rád

Obrazek