Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vaším úkolem je přečíst si nasledující úvahu a vyvodit z ní vlastní závěr + vlastní názor na věc...(několik rozvitých vět)


(berte to jako přípravu na vyšší ročníky škol, já už ji mám za sebou, tak proto takováto akce)


Obrazek
O vědění, myšlení a světě...

O tom, co je vědění, by se dalo dlouze přemýšlet. Dlouze debatovat a snad se i hádat. Umění použít své znalosti právě tam, kde je to vhodné, je velmi zajímavá a důležitá otázka v životě člověka.

  Z pohledu bohatého počítačového magnáta, který se zrovna dívá na chudé africké kmeny si sice může myslet, že vypadají nerozumně, snad i hloupě. Samozřejmě, mnohdy nemají žádné vzdělání, neumí číst ani psát, ale žijí v naprosté symbióze s přírodou, to je mnohdy daleko lepší, než mít v malíčku skladbu takového počítače, vlastnit přepychové auto, nebo znát všechny měny světa. Takový Afričan sice asi neví, co je mobilní telefon, software nebo Euro, ale umí ledacos z přírody vyčíst, dokáží předpovídat z chování zvířat nebo pohybu mračen. Zkrátka, někdo ví to, co může uplatnit v případě ztroskotání na pustém ostrově, jiný zase ví, jak vytunelovat kdejakou banku, nebo zfalšovat směnku. Z pohledu člověka žijícího v technickém, moderním světě je krásné mít a používat veškeré výdobytky této doby. Na druhou stranu by možná nebylo od věci být alespoň na chvíli „křovákem“...

 Znovu se musím vrátit k nuznému obyvateli Afriky s tím, že snad sto příslušníků takového kmene nezničí tolik, co jeden civilizovaný člověk s minimálně jedním autem, motorkou a snad i soukromým letadlem. Vezmeme-li v úvahu kolik přírodnin má okolo sebe městský člověk a kolik onen křovák, napadá mne myšlenka vedená tím, že „křovák“ je daleko, daleko šťastnější a svým způsobem prospěšnější než já nebo kdokoliv z vás. Ano, samozřejmě, mnoho z nás je tomto světě věd a techniky spokojeno... Ale věřím, že řada dalších by si přála žít více ve spojení s přírodou. 

 Opustím-li Afričany a vrátím-li se domů, do srdce Evropy a zamyslím se nad věděním nás, napadá mě, že to s Čechy není až tak špatné. Ale na druhou stranu je dobré uznat, že nejsme nějak zvláště vzděláni jako celek. Někteří se dokonce snaží vzdělání uniknout !! Zamýšlíme-li se nad tímto problémem, kde bychom měli hledat chybu ? Nejdříve u sebe, to je všeobecně omílané a pak u lidí, kteří nemají potřebu se vzdělávat. Jednou, až si to uvědomí i nejposlednější bezdomovec v parku, posuneme možná svoje hranice dál, než se nám kdy snilo! Možná najdeme lék na všechny nemoci, snad se nám povede geneticky zakódovat to, že by všichni měli inklinovat ke snaze poznávat a učit se stále něco nového.

Nebylo by to krásné, kdyby měli podobné cíle, které by byly dobré a prospěšné? Na druhou stranu to však asi dost dobře nejde. To by lidé byli jako roboti a nebyla by dnešní rozmanitost. Nenudil by lidi takový dobrý a smysluplný život? Možná, že už tomu tak kdysi bylo, dobří lidé začali vymýšlet nedobré věci,a že by z toho vznikl dnešní svět? Svět kdy jeden nenávidí druhého, a kdy třetí zabije prvního pro peníze nebo pro jiné pomíjivé věci...?


 ODPOVĚĎ KOMENTÁŘEM.

BODÍKY..? 300B,

PODLE KVALITY A DÉLKY

Pro šťouraly : nejsem psychopat, ani to není stáhlé odkudsi z netu. Je to z mé webovky www.viggen.estranky.cz
 

Obrazek
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář